¬ Yüze Dolgu Uygulamaları

Yüze Dolgu Uygulamaları

» Yüz Bölgesi Dolgu Uygulamaları

» Dolgular nerelerde kullanılmaktadır ?

Deri dolguları özellikle yüz bölgesinde oluşan mimiklere ve yaşa bağlı olarak ortaya çıkan istenmeyen çizgileri hafifletmek veya azaltmak  amacıyla  kullanılmaktadır. Yüz bölgesinde zamanla, yaşla  ve kilo alıp vermeyle ortaya çıkan hacim kaybı   aşağıda  sayılan birçok deformitenin   en önemli nedenlerinden birisidir. Yüze  bir bütün olarak bakıp estetik analiz yapmak çok önemlidir.  Yüz analizi ve yaşlanmanın yüze etkilerini bilmek  çok önemlidir. Bu analiz  ve  artistik algı ile  deneyimli ellerde yapılacak  dolgu işlemi  ile eksik olanların yerine konmasıyla  daha genç ve zinde  bir görünüme kavuşmak mümkündür. Aşağıda dolgu işleminin sık yapıldığı alanları görmektesiniz. 

1. Çatık kaş çizgileri
2. Elmacık kemiklerini belirginleştirmek
3. Burun kanadından ağız köşesine uzunan nasolabial olukları düzeltmek
4. Üst dudak çizgilerini azaltmak
5. Dudak kalınlaştırmak
6. Ağız köşelerinin aşağı bakması nedeniyle ortaya çıkan üzgün görünümün düzeltilmesinde
7. Ağız köşesinden aşağı uzanan katlantı ( Marionette lines) düzeltilmesi
8. Derin Çene çizgisinin düzeltilmesi
9. Uzamış çene çizgisinin doldurulması
10. Çenede hacim kaybının düzeltilmesi

Bunlara ek olarak  akne skarlarını (sivilce izleri)  veya suçiçeği izlerinin hafiflemesini,  yüzde çökük alanları doldurmak gibi çeşitli amaçlarla kullanılır. 

» Sık kullanılan dolgu maddeleri nelerdir ?

Hyaluronik asit içerenler ve  hidroksi apatit kristaleri içerenler dolgu maddeleri sık kullanılmaktadır. Bunlar içinde en sık kullanılanı  hyalüronik asit içeren dolgu maddeleridir ve piyasaya çok farklı markalarda  sunulmuştur.    Hyaluronik asit içerenler dolgu maddeleri çapraz bağ sayısı ve şekline göre kalıcılık süresi değişmekte ve ortalama  6-12 ay arasında kalıcılık göstermektedirler. Hidroksi apatit kristaleri içeren dolgu maddeleri  ortalama 12 ay kalıcılık göstermektedir.  Restylane, Juvederm hyalüronik asit içeren dolgular olup FDA onayı vardır. Radiesse ise hidroksiapatit kristalleri içeren FDA onayı olan üründür.

» Hyaluronik asit nedir?

Tüm memeli canlılarda bulunan ve deri altı dokuda doğal olarak bulunan  su tutup deriye hacim veren  bir maddedir. Estetik amaçlı dolgu olarak kullanımı dışında 20 yıldır başta diz eklemi olmak üzere eklem içi enjeksiyonlarda , göz cerrahisinde ve yara iyileşmesinde kullanılmaktadır.

» Çapraz bağlı (cross linked)  hyalüronik asit nedir?

Çapraz bağ olmayan hyaluronik asit deri altında doğal olarak bulunan sıvı formdaki hyalüronik asittir. Çapraz bağlı hyalüronik asit ise  sentetik olarak elde edilen ve hyalüronik asitik vucutta kalıcılığını artıran jel formda ki materyaldir.

» Yüz dolgusu öncasi nelere dikkat etmeliyim ?

Kanama riskini azaltmak amacıyla aspirin , Vitamin E  gibi ilaçlar ile  St John’s Wort,  gingko, sarımsak gibi diet elamanlarını alınmasının kesilmesi.
Brufen,  majezik gibi ağrı kesicilerin kullanımının  2 gün önce kesilmesi
Mümkünse yüz yıkanmış ve makyajsız olarak randevüye gelinmesi

» Dolgu işlemi ağrılı mıdır ?

Uygulama genellikle ağrılı olabilir bu nedenle lokal anestezik içeren kremler yada lokal anestejik enjeksiyonu  gerekebilir. Son yıllarda piyasaya sürülen  ve içeriğinde lokal anestezik bulunan ürünlerin kullanılması  anestezi gereksinimini ortadan kaldırabilmektedir.

» Dolgu işlemi ne kadar sürmektedir?

Dolgu işlemi 15-30 dakika  sürebilmektedir. Uygulama öncesi doktorunuzla ayrıntılı görüşme yapmanız ve muayeneniz  başarılı bir sonuç almak açısından önemlidir.

» Dolgu işleninin  sonuçları kalıcı mıdır ?

Dolgu işlemi sonucu elde edilen sonuç geçicidir. Kullanılan ürüne ve bölgeye bağlı olarak kalıcılık 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir. Touch-up  denen ara uygulamalarla   bu süre uzayabilir veya etkinliği azaldıktan sonra  yapılacak yeni  uygulamalarla  devamlı bir düzelme  sağlanabilir. 

» Uygulanan yere ait riskler nelerdir ?

Enjeksiyona bağlı olarak nadiren kızarıklık, kanama, hematom,  morluk, şişlik,  ağrı olabilir.  Bunlar genellikle kısa sürede geçer. 3 günden fazla sürerse doktorunuza baş vurunuz.

» Hyaluronik asit dolgu işlemi sonrası nelere  dikkat edilmelidir ?

Dolgu işleminden sonra kızrıklık ve şişlik olabilir. Bu işlemin doğal sonucudur. Bu birkaç gün içinde gececektir.

- Dolgu işlemi yapılan yere masaj yapılmamalı.
- İşlem yapılan bölgeye şişlik ve kızarıklık geçene kadar sıcak uygulamayın.
- Günlük yüz yıkama ve duş almakta sorun yoktur.
- Ağır eksersizden, havuz, sauna,  solariyum gibi işlemlerden 24 saat uzak durulmalıdır.
- İşlemden sonra saat başı 15 dakika  soğuk uygulaması ödem kızarıklık ve kanama riskini azaltacaktır ve sizi rahatlatacaktır.

Prof. Dr. Muhitdin Eski