¬ Karın Germe Estetiği

Karın Germe Ameliyatı ( ABDOMİNOPLASTİ )

Karın derisi  ve vücuttaki yağlı dokular kilo alıp verme, gebelik, yaşa bağlı deformasyonlar gibi çeşitli nedenlerle değişikliğe uğrayıp  gerilir ve gevşer. Bu durum karın bölgesi ve gövdede cilt fazlalığına ve karın kaslarının gevşeyerek  şekil bozukluğuna yol açabilir. Abdominoplasti, genel olarak bilinen adıyla "karın germe" ameliyatı karın ön bölgesinde mevcut fazla yağ ve sarkık haldeki cilt dokusunun alındığı ve karın kaslarının gerilerek sağlamlaştırıldığı bir cerrahi girişimdir. Bu uygulama, karın ön duvarındaki gevşeklikten kaynaklanan dışarı doğru çıkıntı yapan bombeliğinde giderilmesinde faydalıdır. Abdominoplasti, liposuction ve ya diğer girişimlerle kombine edilebilir. Özellikle aynı seansta gövde yanlara (flank) sınırlı bölgesel liposuction vucut konturunu iyileştirmeye çok katkı sağlayabilir. 

» Abdominoplasti için iyi aday mıyım ?

Diyet veya egzersize cevap vermeyen karın ön duvarında gevşeklik  ve yağlanma ve sarkıklığı olanlar,  

Gebelik veya kilo verme sonrası karın ön duvarında gelişen gevşeklik  ve cilt fazlalıkları ve sarkması olanlar 

Karın ön duvarındaki kasların gebelik, kilo kaybı veya yaşlılığa bağlı zayıflıkları ve ayrık olması ( diastazis recti)

Bu durumlardan biri yada birkaçının sizde varsa karın germe ameliyatı için aday olabilirsiniz. Buna ek olarak  özellikle göbek altında deride gevşeklik ve çatlaklar olanlar kişilerin deri çatlaklarında kurtulmasında bu ameliyat çok yardımcı olabilir. Ancak tüm çatlakların giderilmesinde etkili olmayacaktır.

İkiz gebelik gibi karnın ileri derecede büyümesine ve deformasyonuna yol açan  gebelik sonrası  karın ön duvarı  kaslarında zayıflık ve  ayrılmayı (diastazis recti) onarmak ve  hamilelik öncesi görünümüne kavuşturmada  karın germe ameliyatı  faydalıdır.

» Ameliyat öncesi görüşme…

Karın germe ameliyatı  düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken bu konuda deneyimli estetik  plastik cerrahla görüşmektir. Bu görüşmede mevcut  şikayetleriniz ve  ameliyat sonrası  beklentileriniz samimi olarak dile getirilmelidir. Konsültasyon başlangıcında; doktorunuz genel  sağlık durumunuzu değerlendirir. Bu konuyla ilgili olarak kalp hastalığı, diabet, KOAH yani obstrüktif akciğer hastalığı gibi  kronik  eşlik eden hastalıklarınızın olup olmadığı veya varsa devamlı kullandığınız ilaçlar  hakkında sorular sorar. Genel sağlık durumunuzu ortaya koyar ve bu ameliyata engel bir durumunuzun olup olmadığı değerlendirilir. 

Daha  sonra karın bölgesinin ayrıntılı muayenesi yapılır. Karın bölgesindeki  gevşeklik ve yağ birikimlerini tespit eder, cilt yapısı değerlendirilir. Ameliyat sonucunu etkileyecek konularda  ölçüm yapıp değerlendirmede bulunup notlar alır. Doktorunuz bu muayene bulgularını ve sizin  beklentilerinizi karşılaştırarak en uygun  tedavi seçeneğini konusunda size  bilgi verecektir. Çok kiloluysanız  ve kilo vermeyi planlıyorsanız  bu ameliyatı kiloverme işlemi tamamladıktan sonra yaptırmanızı öneririz. Aşırı kilo alıp vermeler elde edilen  başarılı ameliyat sonuçlarını olumsuz etkileyebilir. Yine gelecekte hamilelik planınınız varsa   karın germe ameliyatını ertelemesini  uygun olacaktır. Karın bölgesinde daha önceki herhangi bir abdominal cerrahiden kaynaklanan yara izleri varsa ( açık safra kesesi ameliyatı yara izi gibi)  bu ameliyata engel teşkil edebilir. Bu durumda doktorunuz abdominoplastiyi önermeyebilir.

Doktorunuz bu  görüşmede, uygulayacağı cerrahi tekniği, anesteziyi, ameliyatın nerede yapılacağı ve ameliyat hazırlıkları konusunda bilgi verecektir. Ameliyatın muhtemel riskleri ve komplikasyonları konusunda sizi aydınlatacaktır. Karın germe ameliyatına  karar vermeden önce  bu konuyla ilgili aklınızdaki  tüm  soruları sorup cevabını alın. Bunları dikkatlice dinleyip anlamadığınız konuları tekrar sorun. Yine bu görüşmede ameliyat maliyeti hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu görüşmeden sonra kendi değerlendirmenizi de yaparak ameliyat kararı verirsiniz.

Ameliyat kararı verdiğinizde sizden ameliyat hazırlığı için tetkikler yaptırmanız istenecektir. Bu tetkikler sonucu normal sınırlardaysa ameliyata uygun olduğunuz değerlendirilip cerrahinin yapılacağı gün ve saat kararlaştırılır.

» Ameliyat günü...

Hastaneye yatışınızı takiben  odanıza alınırsınız. Odanızda doktorunuz sizi ziyaret ederek  ameliyat planlaması yapar ve çizimleri gerçekleştirir. Takiben anestezi doktoru anestezi hakkında bilgi verip size anesteziye yönelik sorular sorar. Ameliyathaneye inmeden önce size bir sakinleştirici iğne yapılacaktır. Bu sizin heyecanınızı ve ameliyata bağlı oluşabilecek anksiyetenizi azaltacak sizi sakinleştirecektir ve  cesaretlendirecektir.

Ameliyathaneye indikten sonra anestezi uygulanacaktır. Karın germe ameliyatında  sıklıkla genel anesteziyi tercih eder ve böylece tüm operasyon boyunca uyursunuz. Bu hem sizin hem de cerrah için en konforlu anestezi tipidir. Lokal anestezi ile birlikte sedasyonda  bu amaçla kullanılabilir Ancak karın germe ameliyatında çok tercih edilmemektedir.

» Karın germe ameliyatı...

Abdominoplasti ameliyatı genellikle yapılacak işin büyüklüğüne bağlı olarak 2-5 saat arasında tamamlanır.  Abdominoplasti ameliyat sonrası seçilen tekniğe  ve vucut yapınıza bağlı olarak karın ön duvarında  sezeryan izi bölgesinden başlayıp her iki kalça kemiği ön çıkıntısına uzanan ve bazen bunu aşan yanlara uzanan bir ameliyat izi oluşabilmektedir. Bu kesiden girilip şekildeki gibi karın kaslarını çevreleyen faysa üzerinde karın derisi kaldırılıp, göbek deliği  etrafında bir kesi yapılıp göbek yerinde bırakılıp  göbek üstünde kaburgalara kadar ulaşılır. Orta hatta zayıflamış veya ayrılmış olan kaslar plike edilip karın duvarı gerginleştirilir ve güçlendirilir. Bu işlem karındaki bömbeliğin kaybolmasınada yol açar, bel kısmını daraltır ve abdominal duvarı sağlamlaştırır. Sarkmış olan deri aşağı doğru gerdirilir ve fazla deri alınır. Göbeğiniz için yeni bir delik açılır, göbek bu delikten çıkartılıp yeni yerine dikilir. Takibende sezaryen bölgesindeki kesi yeri özel dikiş ipleriyle dikilip pansuman yapılır. Karın duvarında zorlanmayı önlemek ve rahat etmeniz için özel bir korse takılır.

» Karın germe ameliyatı ilk günler...

Ameliyat bitiminde odanıza alınırsınız ve yattığınız yatağa özel bir pozisyon verilmiştir. Yatağın sırt  kısmı ve diz altına gelen kısmı katlanmıştır. Bu pozisyonda yatmanızı istenir. Bu ameliyat sonrası en rahat ettiğiniz ve karın duvarında gerginliğin en az olduğu  pozisyondur. Ameliyattan 3-4 saat sonra sulu  gıdalar almanıza izin verilir. Takiben  mümkün olan en kısa zamanda ayağa kalkmanız ve yürüyüş yapmanız istenecektir. Bu işlem hemşire yardımıyla birlikte olacaktır. Kalan zamanda da yatakta ayaklarınızı oynatmanız ve hareketsiz kalmamanız istenecektir. İlk 2 gün ameliyata bağlı olarak karın bölgesinde ödem ve şişlik olması doğaldır. Bu şişlikler ve ödem 3 günden itibaren azalmaya başlayacaktır. İlk birkaç gün tam  düz oturamazsınız. Yürürkende karındaki gerginliği azaltmak için hafif karın bölgesinden bükük yürümeniz istenecektir. Her gün daha iyiye gittiğinizi göreceksiniz. Ağrılarınız olduğunda ağrı kesici  ilaçlar uygulanacaktır. Ağrılar  bu ağrı kesicilere cevap verir ve çok sıkıntı çekmezsiniz. Ameliyatın büyüklüğüne ve yapılan  işlemelere bağlı olarak 2-3 gün hastanede kalabilirsiniz.

» Karın germe ameliyatından ne zaman normale dönerim?

Bu ameliyatan sonra vucut hatlarınızda  yani karın bölgenizde belirgin  bir iyileşme olacaktır. Bu durum kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak ve bedeninizin eski formuna kavuştuğunu göreceksiniz. Ancak ameliyata bağlı ödem ve şişliklerin gitmesi karın kaslarınızın eski haline gelmesi haftalar alabilir. Genellikle hastaların önemli bir kısmı 2 hafta sonra işlerine dönerken bazı hastalar iyileşme periyoduna ve yapığınız işe bağlı olarak bu süre uzayabilir. Tüm hastalarımızda hızlı bir iyileşme için mutlaka 1 haftalık istirahat ve dinlenmeyi öneriyoruz.  Bu süreyi istirahatle geçirdiğinizde normal yaşantıya dönüş daha hızlı olmaktadır.

Egzersizler kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Kendinizi  zorlamadan hareketlerin ve egzersizin derecesini siz ayarlayabilirsiniz. Hareketleri kolaylıkla yapana kadar zorlu eksersizlerden sakınılmalıdır. 4-6 hafta süreyle mekik gibi karın kaslarının aktif çalışmasını gerektiren egzersizlerden sakınmanızı öneriririz.

Yara izleri  ilk haftalarda daha belirgindir. Fakat bu normaldir. Yara izlerinin kaybolması ve renginin açılması 3-5 ayı bulur. Bunlar hiçbir zaman tamamen görünmez hale gelmeyecektir ancak bir çok hastada zamanla sezeryan izi gibi güçlükle fark edilebilir hale gelir. Fark edilir olsa bile bu izler iç çamaşırının altında kalacağından dikkat çekmeyecektir.

» Ameliyat sonrası takip...

Bu ameliyattan sonra  vucut hatlarınızda  yani karın bölgenizde belirgin  bir iyileşme olacaktır. Bu durum kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak ve bedeninizin eski formuna kavuştuğunu göreceksiniz Karın germe ameliyatı hastaların  yaşam tarzında önemli bir değişikliğe yol açmaktadır. Bu ameliyat sonrası hastalar yeni formlarını korumak için daha dikkatli davranmaya, spor yapmaya, dengeli ve düzenli beslenmeye özen göstermektedirler. Bu durumda hem ameliyat sonuçlarının uzun süreli olmasına ve hem de daha sağlıklı bir hayat sürmeye yardımcı olacaktır.  Doktorunuzun önerdiği sıklıkta kontrollere gelmeniz bu süreci en iyi şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Burada sunulan bilgiler  karın germe ameliyatı için   iyi bir aday olup olmadığınız, uygulamanın  nasıl yapıldığı, nasıl sonuçlar beklemeniz gerektiği hakkında temel bilgiler verecektir.  Hastaya ve cerraha  göre değişen pek çok şey olduğu için buradaki bilgiler  bütün sorularınıza cevap veremeyebilir. Bu nedenle anlamadığınız ve bu konuyla ilgili aklınıza gelen  her şeyi cerrahınıza sorunuz.

 

Prof.Dr.Muhitdin Eski