¬ Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti Ameliyatı

»Jinekomasti (erkek meme büyümesi) nedenleri

Erkeklerde görülen meme büyümesine jinekomasti adı verilmektedir. Jinekomasti  erkek çocukların  ergenliğe girdiği dönemde çok sık ortaya çıkmaktadır. Bunların önemli bir kısmı zaman içinde kaybolabilmektedir. Bir kısmında ise jinekomasti devam edebilmektedir.  Kilo fazlalığı da jinekomastiyi artırabilmektedir. Bu doğal bir süreçtir. Nadiren çeşitli hastalıklara, kullanılan ilaçlara bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Tek taraflı ya da iki taraflı olabilir.  Jinekomasti kimi erkekte kıyafetlerin içinde özellikle strech tişört altında  belli olmakta ve görünüm bozukluğuna yol açabilmektedir. Bu kişiler için denize, havuza girmek, dar kıyafetle spor yapmak çok büyük stres kaynağıdır. Bu durumu gizlemek için sürekli geniş   tişört  giyme ihtiyacı duyulabilmektedir. Bu kişide öz güven kaybına yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda cerrahi tedavi endikasyonu  ortaya çıkmaktadır

» Jinekomasti tedavisi (erkek meme küçültme ameliyatı) öncesi görüşme

Erkek meme küçültme yani jinekomasti   ameliyatı  düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken bu konuda deneyimli estetik  plastik cerrahla görüşmektir. Bu görüşmede mevcut  şikayetleriniz ve  ameliyat sonrası  beklentileriniz samimi olarak dile getirilmelidir. 

Bu görüşmede doktorunuz sizi  muayene edecektir: Bu muayenede göğüslerin mevcut büyüklüğü, meme derisinin durumu,  asimetriler, sarkıklık,  deformite olup  olmaması gibi  ameliyat sonucunu etkileyecek konularda   değerlendirmede bulunacak ve notlar alacaktır. Eğer eşlik eden hastalıklarınız (kalp hastalığı, diabet gib), geçirdiğiniz ameliyatlar veya devamlı kullandığınız ilaçlar sorgulanacaktır. Böyle bir durum varsa bu konuda doktorunuza bilgi veriniz.

Doktorunuz bu muayene bulgularını ve sizin bu  ameliyattan beklentilerinizi karşılaştırarak en uygun  tedavi seçeneğini konusunda size  bilgi verecek  ve  gerçekçi olarak ameliyattan ne beklenmesi gerektiğini içeren özel detayları size açıklayacaktır. Yine bu görüşmede, doktorunuz, uygulayacağı cerrahi tekniği, anesteziyi, ameliyatın nerede yapılacağı ve ameliyat hazırlıkları konusunda bilgi verecektir. Ameliyatın muhtemel riskleri ve komplikasyonları konusunda sizi aydınlatacaktır. Bu  ameliyata karar vermeden önce bu konuyla ilgili aklınızdaki  tüm  soruları sorup cevabını alın. Bunları dikkatlice dinleyip anlamadığınız konuları tekrar sorun. Yine bu görüşmede ameliyat maliyeti hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu görüşmeden sonra kendi değerlendirmenizi de yaparak ameliyat kararı verirsiniz.

Ameliyat kararı verdiğinizde sizden ameliyat hazırlığı için tetkikler yaptırmanız istenecektir. Bu tetkikler sonucu normal sınırlardaysa ameliyata uygun olduğunuz değerlendirilip cerrahinin yapılacağı gün ve saat kararlaştırılır.

» Jinekomasti ameliyatı günü nasıl olacak ?

Hastaneye yatışınızı takiben  odanıza alınırsınız. Odanızda doktorunuz sizi ziyaret ederek  ameliyat planlaması yapar. Takiben anestezi doktoru anestezi hakkında bilgi verip size anesteziye yönelik sorular sorar. Ameliyathaneye inmeden önce size bir sakinleştirici iğne yapılacaktır. Bu sizin heyecanınızı ve ameliyata bağlı oluşabilecek    stres ve gerginliği azaltacak sizi sakinleştirecektir ve  cesaretlendirecektir.

Ameliyathaneye indikten sonra anestezi uygulanacaktır. Jinekomasti ameliyatı   genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Genel anestezi uygulanacaksa tüm operasyon boyunca uyursunuz. Doktorunuz sizin için en uygun seçeneği sunacaktır.

» Jinekomasti yani erkek memesi küçültme nasıl yapılıyor?

Jinekomasti  operasyonlarında  farklı  teknikler kullanılmaktadır. Teknik seçiminde meme dokusunun durumu önemlidir. Erkek memesi yağ ve gland dediğimiz meme dokusundan oluşur. Memede daha çok  yağ dokusundan  oluşturuyorsa  her iki memeye yapılacak liposuction adını verdiğimiz yağ alma tekniği ile jinekomasti tedavi edilebilir.  Memede yağ dokusu ile beraber  belirgin gland  dokusu varsa bu durumda  liposuction ile beraber gland eksizyonu yapılabilir.  Liposuction yapıldıktan sonra  meme ucu koyuluğun alt  kenarından yarım ay şeklinde   kesi yapılarak,  memede büyümeye yol açan meme dokusu yani gland dokusu  disk şeklinde çıkartılıp meme normal büyüklüğüne kavuşturulabilir .Bu teknikte meme altında zorlukla fark edilen bir iz kalır.Liposuction ve gland eksizyonu birlikte uygulandığı teknikte çok iyi sonuç alınmaktadır. Çok İleri derecede büyüme varsa ve en önemlisi   meme sarkıksa, sarkmayı gidermek için gland eksizyonu ve liposuctiona ek olarak  meme koyuluğu etrafında  cilt dokusu çıkartılması gerekebilir. Bu durumda meme siyahı çepeçevre saran bir ameliyat izi kalabilmektedir. Durumunuza göre  bu 3 teknikten biri ile ameliyatınız gerçekleştirilir. Bireysel faktörler ve kişisel tercihleriniz erkek meme küçültme ameliyatında   seçilecek tekniği belirlemede önemlidir. Bu konuda en iyi kararı sizinle görüştükten sonra cerrahınız verecektir.

» Vucut geliştirmeyle ilgilenen kişlerde görülen jinekomasti tedavisinde  en iyi yöntem hangisidir ?

Vucut geliştirme yapmış ve  jinekomastisi olan  kişiler estetik nedenlerle meme büyüklüğünden kurtulmak istemektedirler. Ancak body bulding yapan kişilerde  pektoral yani göğüs  kası çok gelişmiştir. Vucut yağ oranının çok düşük olması nedeniyle cilt altı yağ dokusunun neredeyse hiç yoktur. Bu iki durum ve vucut geliştirmeyle ilgilenen kişilerde jinekomastinin asıl nedeninin saf  gland yani meme dokusunun büyüklüğünden kaynaklanması,  jinekomasti tedavisini diğerlerinden farklı kılmaktadır. Ergenlikte ortaya çıkan jinekomasti de  sıklıkla yağ dokusu ve gland miktarı eşittir yada biri biraz fazla biri biraz azdır. Ergenlik sonrası ortaya çıkan ve kalıcı olan jinekomastilerde liposuction  oldukça etkiliyken, vucut geliştirme sonrası ortaya çıkan jinekomastide neredeyse tek başına liposuction yada lazer lipoliz etkisizdir.  Bu durum vücut geliştirme ve jinekomasti  bölümünde ayrıntısıyla sunulmuştur. Gland yani meme dokusunun tama yakın çıkartılması tedavide temel  yaklaşımdır. Bu işlem ise meme siyahının göğüs cildi ile birleştiği sınırda yarım ay şeklinde yapılacak kesi ile girilip çok titiz ve dikkatli bir diseksiyonla  gland dokusunu çıkartılmasına dayanmaktadır.   Gerekirse gland kenarlarına ek olarak liposuction yapılabilir. Bu işlem deneyim, dikkat  ve titizlik gerektirmektedir. Bu yolla oluşabilecek komplikasyonları azaltmak yada en aza indirmek mümkündür. Bu yaklaşımla çok yüksek bir hasta memnuniyetine ulaşmak mümkündür.

» Jinekomasti Ameliyatı (Erkek Meme Küçültme Ameliyatı ) sonrası…

Ameliyattan tamamen uyandıktan sonra odanıza alınırsınız.  Burada takipleriniz yapılacak, gerekli antibiyotik ve ağrı kesiciler uygulanacaktır. Ameliyattan birkaç saat sonra önce sulu gıda alabilirsiniz. Bunu takiben  kısa periyotlar halinde yataktan kalkabilirsiniz. Duruma göre aynı gün ya da ertesi gün hastaneden taburcu olabilirsiniz. Birkaç gün sonra, daha rahat hareket edebilirsiniz. Büyük güç sarf etmek, eğilmek ve ağır yük kaldırmaktan sakınmalısınız, çünkü bu aktiviteler ameliyat bölgesindeki şişliğin  artmasına neden olabilir. Ameliyatın ertesi günü veya ikinci gün  pansumanınız yenilenebilir. Ameliyatta takılan kuşak şeklindeki korseyi 3 hafta  süre ile takmanız istenecektir. Bu korse ameliyat sonrası ödem ve şişliğin azalmasına ve  memenin yeni şeklini almasına yardımcı olmak için kullanılmaktadır.   Kıyafet altında  belli olmadan kolaylıkla kullanılmaktadır. Ameliyat 3 gün sonra duş almanıza izin verilebilir. Meme küçültme ameliyatında sıklıkla kendiliğinden eriyen özel dikişler kullanıldığı için, dikiş almaya gerek yoktur.

» Normal aktivitelerime ne zaman dönebileceğim?

Jinekomasti  ameliyatı sonrası iyileşme hızlı olmaktadır. Yaptığınız işe bağlı olarak 3-5 gün  içinde  işinize  geri dönebilirsiniz. Bu süreden sonra  aşamalı olarak   normal aktivitelerin çoğuna başlanabilir. 3 hafta süre ile ağırlık kaldırma gibi  göğüs kaslarını çalıştıran aktiviteden uzak durmanız  tavsiye edilir. Bu sürede, bazı hafif ağrılar ve hareket kısıtlılığı olabilir fakat bunlar normaldir. Bunlar basit ağrı kesicilerle önlenebilir.

» Jinekomasti Ameliyatının (Erkek Meme Küçültme Ameliyatının ) sonuçları kalıcı mıdır?

Jinekomasti ameliyat sonuçları kalıcıdır.  Jinekomasti ameliyatı  hasta görünümünde  dramatik bir değişiklik yapmakta ve  kendinize olan güveni artırmaktadır. Estetik plastik cerrahi uygulamaları içinde hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu ameliyatlardan birisidir. Bu hastalar memelerindeki  büyüklük nedeniyle geniş tişort  giymek gereksinimi duymaktan ve  denize havuza girme stresinden kurtulurlar.  Kaybettikleri öz güveni hızla kazanırlar.   Kilonuzu muhafaza ettiğiniz sürece  sonuçlar uzun süre kalıcıdır. 

» Plastik cerrahınızla görüşmelerinizi devam ettirme...

Doktorunuz iyileşme periyodu ve sonrasında periyodik kontrollerini yapmak ve ameliyatın uzun vadeli sonuçlarını görmek açısından düzenli olarak kontrollere gelmenizi tavsiye edecektir. İyileşme periyodu ve sonrasında karşılaşabileceğiniz sorunların önlenmesi ve çözümü konusunda bu görüşmeler önemlidir. Ameliyat sonrası dönemde sorularınız ve endişeleriniz olursa   veya daha fazla bilgiye ihtiyacınız duyarsanız doktorunuzdan randevu alıp görüşmekten çekinmeyin. Doktorunuz sizi her aşamada destekleyecek ve yardımcı olacaktır.  

 

 

 

Prof.Dr.Muhitdin Eski