¬ Dermabrazyon

Dermabrazyon

DERMABRAZYON (ZIMPARALAMA ) TEDAVİSİ

» Sivilce izlerinin dermazrayon ile tedavisi:

Ergenlik çağında özellikle yüz bölgesinde çıkan akneler ( sivilce izlerinin tedavisi ) bazen çukurluklar ve tepecikler bırakarak iyileşir. Bu cilt yüzeyinin düzensiz bir şekilde kalmasına yol açar. Bu izlerde tedavisi için lazer dolgu zımparalama  gibi çeşitli tedavi yaklaşımları  kullanılmaktadır. Her birinin avantaj ve dez avantajları vardır.

Dermabrazyon işleminde derinin yüzeyel kısmı yani epidermis ve dermisin hızla dönen zımpara benzeri çeşitli uçlarla  zımparalanması esasına dayanır. Dermabrazyon işlemi mekanik bir işlem olduğundan kontrollü olarak derinin  yüzeyelden başlayıp derine doğru zımparalama yapılarak çukur ve tepecik seviyesinin birbirine yaklaştırmayı amaçlarız. Yeni yara iyileşmesi başlatır ve cildin daha düzgün ve parlak olması amaçlanır. Çok derin yara izlerinde çok fazla iyileşme beklenmeyebilir. Çok derine doğru yapınca iyileşme süresi uzamakta yara iyileşmesi kötüleşmekte ve kabararak iyileşme eğilimi ortaya çıkabilmektedir.

Bu nedenle  dengeli bir derinliğe inmek esastır.Dermabrazyon işlemi sonrasında uzun süre yara bakımı yani pansuman gereklidir ve bu bölgedeki derinin  kendiliğinden iyileşmesi beklenir. Bu genelikle  10-12 gün alabilir. İyileşen yara kırmızı renkte olacaktır. Bu sure 8-12 hafta sürebilir. Zamanla açılacaktır. Yara iyileştikten sonra güneşten korunma  çok önemlidir. Dermabrazyon işlemiyle yüzeyel olanların kaybolması beklenir ve buna ek olarak yara yüzeyindeki düzensizliklerinde iyileşmesine fayda sağlar.Ancak yara izlerinden  tamamen kurtulmak mümkün değildir.

Roacutan gibi akne tedavi edici ilaçlar kullanmıssanız bunların en az 1 yıl önce kesilmiş olması önemlidir.

» Dermabrazyon dövme çıkarma amacıyla kullanılabilir mi?

Dekoratif tatoo yani dövmeler kişilerin kendi isteğiyle değişik şekillerde dekotatif amaçla yaptırılmaktadır. Bu işlem bir sanat haline  gelmiştir ve  çeşitli  boyaların deri içine demise işlenmesiyle ortaya çıkar. Travmatik tattoolar ise trafik kazası sonrası vucudun bir parçasının yola sürtmesi veya yoldaki ve araçtaki toz ve yabancı cisimlerin deri için girmesi ile oluşurken  patlama yada kaza sonrası da oluşabilir. Yaralanma bölgesinin yaralanmadan hemen sonra yabancı cisimleri toz parçalarını  çıkartacak şekilde yıkanması, fırçalanması  ve iyi bir yara bakımı  akut dönemde uygulanacak en iyi tedavidir. Bu işlem tattoo gelişinini önleyebileceği gibi  daha az tattoo gelişimine yol açar.  Eğer  kalıcı bir travmatik tattoo yani dövme  gelişmişse değişik tedavi seçenekleri uygulanabilir. Bunlar  arasında eksizyon yani cerrahi olarak  tattoo alanlarının çıkartılması,  dermabrazyon  yada lazer uygulamalarıdır.

» Dermabrazyon yara izlerinin kaybedilmesi amacıyla kullanılabilir mi?

Dermabrazyon özellikle yüz bölgesinde kabarık  ve düzensiz  yara izlerinin giderilmesi amacıylada kullanılabilir.